skip navigation

Alumni

Join us on our SJEB Alumni page on Facebook.

Alumni who graduated from the club or played 3 season with SJEB Rush.

99 Boys
Jason Arakelian
Justin Bilderback
Brad Bischoff
Bryce Bovell
Billy Bruno
Ryan Cruice
Farris El-Taher
Pedro Flor
Brady Hochman
Andrew Jarret
Jeffrey Kincaid
Zachary Malcolm
Matthew McNutt
Austin Ogren
Jared Schultes
Dom Spinuzza
Josh Strickton
Brian Tierney

99 Girls
Lauren Wahl - Wilmington University
Lauren Brooks
Viviana Caiman
Jordan Carty
Olivia DeCaro
Kayla Grossman
Haley Kahana
Mia Lugiano
Gabrielle Marra
Daniela McCurdy
Cassidy McErlain
Lauren Murray
Hannah Sareyka
Olivia Spector
Carly Swanson
Morgan Van Dexter
Lauren Wahl

98/99 Boys
Jacob Ayoub - St Joes University
Mason Bitar - Lehigh University
DJ Briggs - Ursinus College
Mitchell Brown - University of Rhode Island
Konstantino Dambalas - Rutgers Camden University
Jacob DeBroekert - Gwynedd Mercy
Ryan Dudek - Kings College
Matthew Fahey - Rowan University
Jacob Fulton - Rutgers Camden University
Nicholas Giangiulio - Mesericordia University
Max Jacobs - Tufts University
Irfan Jamil - Johns Hopkins University
Jay Jennings - LaSalle University
Alexander Levie - Northeastern University
Nicholas Levie - Northeastern University
Hunter Steele - Undecided
Ethan Mueller - Rutgers Camden University
Sean Murray - Franklin and Marshall
Peter O'Connor - Cabrini University
Miguel Oleaga - East Carolina University
Tommy Perrotta - DeSales University
Robert Sparrow - Shaw University
John Weeast - York College of PA
Conrad Williams - University of Rhode Island
Gregg Williams - Rutgers University - Camden
Pedro Flor - Rider University
Anthony Sulvetta - Ursinus College
Xavier Wilson - Georgia Court University

98/99 Girls
Nayla Abney - Caltech - Pasadena
Natalie Acker - TCNJ
Shannon Ahern - Rowan University
Oonagh Breen - Moravian College
Hanna Dowd - Undecided
Gabrielle Fanfarillo - Chestnut Hill Colege
Daryan Fennal - Wilmington University
Abigail Fenton - Widener University
Amanda Fox - Roanoke College
Bridget Heist - Stevenson University
Mackenzie Hoffman - Mackenzie Hoffman
Alexis Johnson - Wilmington University
Taylor Koester - Campbell University
Alea Krouse - Philadelphia University
Cristina Laudisio - Marywood University
Lauren Lightcap - Rosemont College
Megan Lord - Gloucester County College
Sophia Marrone - Ithaca College
Alyssa Nanni - TCNJ
Karissa Paglione - Stevenson University
Sarah Patrignani Philadelphia University
Sarah Pellegrino - Penn State University
Megan Reardigan - Dusqueene University
Chloe Schappell - Keane University
Leah Schneidereit - Undecided
Madison Shelly - The Catholic University of America  
Jada Simon - Wesley College
Alexa Smith - Montclair State University
Kara Staudenmayer  -  Richard Stockton College
Camryn Tirado - St Francis University
Lauren Twaddell - Richard Stockton College
Lyndsey Vito - Rowan University
Madison Walenda - Tulane University
Anna Yannessa - Undecided

97/98 Boys
Pierce Adams - Burlington County Community College
Christian Bik - Richard Stockton College (DIII)
Jesus Cardenas - Rutgers University 
Tim Cain - Rowan University (DIII)
George Charablilidis - Lycoming Colllege (DIII)
Ben Clark - Harvaford College (DIII)
Alex Clark - Harvaford College (DIII)
Ben Cochran - St Joes University (DI)
Christian D’Ascenzo - Ursinus College (DIII)
Jake Eger - Richard Stockton College (DIII)
Harrison Faulseit - Arcadia University (DIII)
Quinn Grossman - Bucknell University
Zack Goldberg - Temple University
Harrison Inglis - Elizabethtown College (DIII)
Jordan Ingram - Florida Gulf State University (DI)
Chris Kobsar - Rutgers Camden University (DIII)
Mario LaMorte - Rutgers Camden University (DIII)
Mario Mandescu - Rutgers Camden University (DIII)
Eamon McCarren - Bowling Green State University
Ryan McGlynn - Loyola University Maryland
Justin McCarthy - Burlington Coutny C.C. 
Oumar Sylla - Rutgers Camden University (DIII)
Geoff Schaefer - Monmouth University (DI)
William Stewart - East Stroudsburg University (DII)
Trevon Still - Villanova University
Chris Theis - St Joes University (DI)
Vivek Trivedy - Princeton University (DIII)
Gus Valeriano - California University of PA (DII)
Thomas Vieyra - Williamson College of the Trades (DIII)
Nate Weaver - Gordon College (DIII)
Harrison Williams - University of Arizona
Harrison Wenzel - Union College (DIII)
Matt Wolf - Rowan University (DIII)

97/98 Girls
Taylor Brady - Shippensburg University (DII)
Gabby Bruno - DeSales University (DIII)
Spencer Campbell - James Madison University (DI)
Kylie D'Ambra - St Joes University (DI)
Vanessa Earley - Keane University (DIII)
Gabrielle Giacobbe - Rowan University (DIII)
Chelsea Fadio - Kutztown University (DIII)
Kaylee Frapaul - Penn State - Berks (DIII)
Jada Fields - Philadelphia University (D2)
Emily Frazee - Richard Stockton College (DIII)
Delhi Fynes - Philadelphia University (DIII)
Alexa Karakitsios - Philadelphia University (DII)
Payton Langerholm - Rowan University (DIII)
Elisabeth Legge - Drew University (DIII)
Gianna Morrone - Philadelphia University (DII)
Francesca Neuman - James Madison University (DI)
Erin Sullivan - Philadelphia University (DII)
Alyssa Torres - Rosemont College (DIII)
MaryKate Ulmer - Philadelphia University (DII)
Robin Young - Kutztown University (DII)

96/97 Boys
Andrew Blade - Shippensburg University (DII)
Billy Walenda - Eastern University (DIII)
Erik Webster - Kings College 
Kyle Lochbihler - St Josephs University (DI)
Kyle Sullivan- Arcadia University (DIII)
Marc Acchitelli - Shippensburg University (DII)
Matthew Giangiulio - Kings College 
Michael White - West Chester University (DII)
Ryan Beebe - Rutgers University
Phillip Mastoridis - Rowan University (DIII)
Thomas Brady - University of Pennsylvania
Zachary Jung - Drexel University

96/97 Girls
Alexis Tunney - Albright College (DIII) - Pre-Med
Arden Sulit - Mt St. Marys (DIII) - Biology
Cathryn McCarry - Rowan University (DIII) - Physical Therapy
Cheyenne Zube - Kean University (DIII) - Physical Therapy
Elizabeth Fenton - Salisbury (DIII) - Exercise Science
Erica Monte Carlo - Kutztown University (DII) - Undecided
Karissa BourBeau - Wagner College (DIII) - Physicians Assistant
Marissa Pagano - Stockton College (DIII) - Undecided
Nicole Zasso - West Chester University (DII)
Sarah Bresna - Pace University (DIII) - Nursing
Sydney Coleman - Widener University (DIII)  - Nursing
Melissa Peel - Rutgers Camden (DIII)
Payton Goad - Syracuse University

95/96 Boys
David Armbruster - William Patterson University (DIII)
Nick Auleta - Richard Stockton College (DIII)
Colin Andrews - NC State University
Jake Bleyhl - NJIT (DI)
Joseph Fiore - Cabrini College (DIII)
Ben Gialoreto - Rutgers Camden University (DIII)
Matthew Gooden - Rutgers New Brunswick 
Chris Huster - Rowan University
Tyler Jones - Chestnut Hill (D2)
Stephen Karakitsios - Rutgers Camden University (D3)
Ryan Kelly - Villanova University
John Magrino - Richard Stockton College
Vinny Palmucci - Rowan University (DIII)
Keith Santini - Rowan University (DIII)
Alec Sery - University of Nebraska
Thomas Sheehan - Swarthmore University (DIII)
Brendan Werner - Ursinus Colllege (DIII)

95/96 Girls
Brooke Beatty – Montclair University (DIII)
Kayla Bertolino – Wagner College (DI)
Sarah Buchanan – Misericorda University (DIII)
McKenzie Chiola – Millersville University (DII)
Paige Chladek – Wagner University (DI)
Zoe Conover – Winthrop University (DI)
Carin Essex - Wilmington (DII)
Alex Glickman – Montclair University (DIII)
Devon Goetze - California University of Pennsylvania (DII)
Mikaela Golini - Stevenson University (DIII)
Hayley Grimm – Rowan (DIII) 
Danielle Kitzinger – Rowan University (DIII)
Maryann Nowlan – Kutztown University (DII)
Kelsey Vick - Goldy Beacon (DII)
Kathryn Rockhill – Bloomsburg University (DII) 
Gianna Sachetti – Kean University (DIII)
Nicole Swindell - James Madison University (DI)
Taylor Tighe - Westchester University (DII)
Ashton Wagner - Temple University (DI)
Jessica Welsh - UNC Wilmington (DII)

94/95 Boys
Nick Auleta - Richard Stockton College (D3)
Chris Ferrari - Mercyhurst College (D2)
Timmy Jackson - Chestnut Hill College (D2)
Jared Madrid - Rutgers-Camden University (D3)
Trevor Tierno - Rutgers-Camden University (D3)
Jacob Love - Rutgers-Camden University (D3)
Matt Ryback - M.I.T. (D1)
Eric Jordan - St Joes University (D1)
Daniel Bermudez - Goldy Beacon (D2)
Micky Smyth - Elizabethtown College (D3)
Matt Brown - Quinipaic University
Jarred Madrid - Rutgers Camden University (D3)
Alex Ganci - West Virginia University
Vince Guzzo - Rowan University (DIII)
Ethan Messinger - New York University
Brendan Parker - Gloucester County Community College (NJCAA)
Shane Patterson - Rowan University (DIII)

94/95 Girls
Taylor Nichols - Stockton College - DIII
Alexandra Edelman - Susquehanna University - DIII
Zhane Joseph - University of Bridgeport - DII
Kaitlyn Buoni - Davis & Elkins College - DII
Allegra Ondrejka  -  Long Island University  -  DI
Shannon Reardigan  -  Philadelphia University - DII
Tori Shinkowitz - Long Island University - DI
Megan Sullivan - Temple University - DI
Sara Armor - University of Mary Washington - DIII
Alexa Rubino - Stockton College - DIII
Madison Hogan - Old Dominian - DI 
Ciara Conley - James Madison - DI
Jamie Simone - NJIT - DI
Paishants DePalma - Rider University DI
Tracey Cadogan - George Mason - DI
Danielle Kitzinger - Rowan University 2 DIII

93/94 Boys
Luke Dale - Virginia Tech
Nema Buruschkin - Rutgers-Camden University (D3)
Tyler Arsenault - Usinus College (D3)
Joe Devlin - Catholic University
Jared Evans - Ohio State
Zev Fayer - Rutgers-Camden University (D3)
Michael Grossman - USCB
Colin Sibillia - Misericordia University (D3)
Tim Sost - Richard Stockton (D3)
Max Spencer - Weidner University (D3)
Chase TenBrook - Franklin & Marshall (D3)
Rob Vogel - Duke University
Bobby Briggs  - LaSalle University (D1)
Ryan Schroy - Philadelhpia University (D2)
Richard Ongaro - VCU (D1)
Greg Biggiani - Lafayette College (D1)
Grgo Sevo - Montclair State University (D3)

93/94 Girls
Emily Auwarter - Catawba University (D2)
Gabby Bannister - Rowan University (D3)
Rebecca Barb - Nova Southeastern University (D2)
Alexa Bergy - Philadlephia Univeristy (D2)
Sara Conover - Penn State - Berkley (D3)
Kaitlin Cooper - Universtiy of Indiana, PA (D2)
Melanie Gliatto - Catawba University (D2)
Elena Grady - William Paterson University (D3)
Kelly Kane - East Stroudsburg University (D2)
Morgan McDivitt - Richard Stockton College (D3)
Kristen Niedrach - Cornell University (D1)
Kelly Schuitema - Floriday State University
Brianne Scott - Post University (D2)
Danielle Spinuza - Chestnut Hill University (D2)
Danielle Stanley - Universtiy of Indiana, PA (D2)
Sarah Strang - Keane University (D3)
Ciarra Stroud - Richard Stockton College (D3)
Katie Vecchio - Gerogian Court University (D2)

92/93 Boys
Joey Adams - Muhlenberg College (D3)
Joey Auleta - Rutgers Camden University (D3)
Matt Bryan - Merchant Marines Academy (D3)
Eric Curty - Rutgers Camden University (D3)
DaQuan DeSesso - Philadelphia University (D2)
Josh Edgar - Saint Josephs University (D1)
Jonathan Fredericks - Philadelphia University (D2)
Kyle Gleissner - Widener University (D3)
Christopher Grimes - NJIT (D3)
Tyler Heyser - University of Scranton (D3)
Evan Kerstetters - St Josephs University (D1)
Frederick Kissinger - Chestnut Hill College (D2)
Seth Levy - Pittsburg-Bradford College (D3)
John Mauger - Widener University (D3)
JT Maurer - Villanova Univeristy (D1)
Tommy Nowlan - Dickinson College (D3)
Ryan Reardigan - Drexel University (D1)
Dominic Rodriguez - Philadelphia University (D2)
James Ruff - Philadelphia University (D2)
Luke Sande - Clemson University
Jason Schwab - Cornell University
David Schlatter - University of New Hampshire (D1)
Nick Tierce - Stevenson College (D3)
Brandon Trojak - Montclair State University (D3)
Vincent Verchio - Rowan University (D3)
Derek Welsh - Misericordia University (D3)
Robby Wiacek - Misericordia University (D3)

92/93 Girls
Desiree Allard - York College (D3)
Katie Atmore - Burlington County Community College (JCC)
Jillian Baltz - Gettysburg College (D3)
Rachel Copare - Richard Stockton College (D3)
Jessica Figueroa - University of Delaware (D1)
Taryn Hatcher - Rutgers University 
Taylor Hennessy - Stevenson Univeristy (D3)
Jacqueline Holtzmam - Sailsbury University (D3)
Stephanie Kirchner - Richard Stockton College (D3)
Carly Kliment - Marywood University (D3)
Kelsea Kneisel - University of Delaware (D1)
Gabby Kuhar - Stevenson University (D3)
Sara Lands - Salisbury University (D3)
Shelby Lyon - University of West Virginia (D1)
Mellissa Normant - University of Mississippi 
Mackenzie Pezzi - Elizabethtown College (D3)
Kierstan Smith - University of Delaware (D1)
Janinie Wong - Mercyhurst College (D2)

91/92 Boys
Giovanni Tacconelli - Iona University (D1)
M.J. Nestor - Iona University (D1)
Luca May - Dickinson College (D3)
McKenzey Scott - St. Leo University (D2)
Colin McFadden - University of Scranton (D3)
Terrell White - University of Chicago (D1)
Brendan Layden - Millersville University (D3)
Tyler Rau - Millersville University (D3)
Max Limone - Rutgers University
Milton Tucker - Camden County College (JC)
Tommy Meehan - Burlington County College (JC)
Shane Lavin - Millersville University (D3)
Alec Golini - Lafayette College (D1)
Alec Schuler - Millersville University (D3)
Rocco Gambino - Rutgers University - Camden (D3)
Jerry Guzzo - Rutgers University - Camden (D3)
Shane Lavin - Millersville University (D3)

91/92 Girls
Katie O’Keefe - Drew University (D3)
Lisa Clarke -Elizabeth Nazarene College (D3)
Rebecca Stinger - Caldwell College (D2)
Sara Volk-Perez - Arcadia University (D3)
Morgan Gabriel - Shepard University (D3)
Samantha O’Donovan - Richard Stockton College (D3)
Sierra Galati - Montclair State University (D3)
Ally Glasser - Richard Stockton College (D3)
Rachel Reustle - Rutgers University
Jacqueline Dunn - Virginia Weslyn University (D3)
Jennie Karp - Muhlenburg University (D3)
Kristen Mortelliti - Felician College (D3)
Dana Kelly -
Alex Hogan - Eckard College (D3)
Eileen Tarnowski - West Chester University (D3)
Morgan Torres - Rowan University (D3)   

90/91 Boys
Kevin Davis - Monmouth University (D1)
Rob Nowlan - Lehigh University (D1)
Giancarlo Granese - La Salle University (D1)
Kevin Curran - Loyola College  (MD) (D1)
Glenroy Chapman - La Salle University (D1)
Austin Johnson - La Salle University (D1)
Alex Weidman - Monmouth University (D1)
Kameron Teel - Immaculate College (D3)
Nick Tierno - Dickinson College (D3)
Michael Bryan - St. Josephs University (D1)
Joseph D’Ascenzo - Holy Cross University (D1)
Caleb Garza - Connecticut College (D3)
Cory Hennessey - Wesley College (D3)
Matthew Schofiet - Cornell University (D1) 
Clayton Harper - Rowan University (D3)

90/91 Girls
Katie Harris - High Point University (D1)
Kaitlyn Stackhouse - High Point University (D1)
Maria Grady - TCNJ (D3)
Kira Klimente - Allaghaney College (D3)
Farrell Pomponio - Georgian Court University (D2)
Lindsay Garbowski - Richard Stockten College (D3)
Dayna Rowe - Allaghaney College (D1)
Kaitlyn McFaddenn - Loyola Maryland University (D1)
Jessica Faford - University of Delaware (D1)
Jessica Talarico - CW Post Long Island (D2)
Sara Doyle - Wesley College (D3)
Ty Abillia - University of DC (D1)
Rachael Carlson - Richard Stockton College (D3)
Laura Kurash - Wesleyan College (D3)
Nikki Kuhar - Marist College (D1)
Laura Sharp - Neuman College (D3)
Devin Brewin - East Stroudsburg (D2)
Laura Kurash - Weslyn University (D3)
Alyssa Kelly - University of Vermont (D1)

89/90 Boys
Arek Aragil - Kean University (D3)     
John Cicalese - TCNJ (D3)     
Michael Cohen - Ursinus College (D3)     
Jonathan Cooke - Marist College (D1)     
Michael Dunn - US Merchant Marine Academy (D3)     
Nico Galati - St. Joseph’s University (D1)     
Gregory Germscheid - DeSales University (D3)     
Matthew Germscheid - DeSales University (D3)    
Brendan Lowe - Stevens Institute of Technology (D3)    
Jake McPaul - St Josephs University (D1)     
Dan Pinto - Misericordia College (D3)
Salvatore Pistone - Richard Stockton College (D3)     
Brandon Sibillia - Carnegie Mellon University (D3)     
Brian Timpano - Salisbury University (D3)

89/90 Girls
Booke-Ann Chmura - Rutgers-Camden University (D3)     
Kelly Crawford - Wesley College (D3)     
Kira Climenti - Allegheny College (D1)     
Megan Devlin - St. Joseph’s University (D1)     
Mellissa Eiding - Coast Guard Academy  (D1)
Caitlin Fox - University of Tampa (D1)     
Jessica Faford - Marist College (D1)     
Lindsay Garbowski - LaSalle University (D1)     
Samantha Glasser - Stockton College (D3)     
Maira Grady - TCNJ (D3)     
Dana Jarrow - Rutgers-Camden (D3)     
Colleen McGroarty - Westchester University (D1)     
Allison Miller - Virginia Tech University (D1)     
Allison Nickles - Seaton Hall University (D1)     
Caitlin Simmons - Lebanon Valley College  (D3)     
Katie-Jean Vandzura - Houghton College  (D3)

88/89 Boys     
Sean Cunningham - Messiah College (D3)     
Michael Regan - Richard Stockton (D3)     
Jim Clementi - Ramapo College (D3)     
Hollis Irvine - US Merchant Marine Academy (D3)     
Andrew Ocbo - Rowan University  (D3)    
Jake Dunn - Rowan University (D3)     
Nick Talarico - Wesley College (D3)     
Brian Simek - Richard Stockton (D3)     
Joe Clementi - Arcadia University (D3)     
Garrison Caraffa - Drexel University (D1)     
Drew Von Bargen - Monmouth University (D1)     
Chris Lewandowski - Arcadia University  (D3)    

88/89 Girls
Mellissa Sanger - LaSalle University (D1)  
Brielle Bogan - Wesley College (D3)    
Jenna Arnold - Westchester University (D2)     
Michelle McKinley - Drexel University (D1)     
Danielle Bove - Rutgers-Camden Univeristy (D3)     
Christine Frazer - Lebanon Valley (D3)     
Katie Hazzard - Montclair State (D3)     
Christine Lang - Drexel University (D1)    
Randy Vizoco - Kean University (D3)     
Jennifer Arnold - Westchester University (D2)    

87/88 Boys
Evan Jaep - Hofstra University (D1)     
Jason Dugan - Rowan University (D3)    
Kyle Evans - Lehigh University (D1)     
Matt Edgar - Dickinson University (D3)     
Tony Pinto - Dickinson University (D3)    
Joel Sanger - CW Post Long Island University (D2)     
Rich Stone - George Mason University (D1)     
Carmen Schiavo - University of New Haven (D1)    
Danny Arnold - Rowan University (D3)     
Jason Depre - Randolph Macon College (D3)    
Geoff Dreher - Franklin & Marshall (D3)    
Ryan Scully - Columbia University (D1)     
Todd Sheridan - Stevens Institute of Technology (D3)   
Billy Swetra - James Madison University (D1)     
Jason Castaldo - Ramapo College (D3)    
Jarek Harris - Lincoln Univeristy (D3)   

87/88 Girls     
Angela Picking - Slippery Rock University (D2)     
Casey Harper - Gettysburg College (D3)     
Mellissa Scully - Richard Stockton University (D3)     
Jill Limone - College of Charleston (D1)     
Dana Walters - Rutgers-Camden University (D3)     
Courtney Dougherty - Richard Stockton College (D3)

86/87 Boys
Jacob Denney - Kean University (D1)     
Bill Pinto - Hofstra University (D1)    
Kevin McClintock - Montclair State University (D3)    
Kyle Levers -McDaniel University (D3)     
Dave Arnold - Merchant Marine Academy (D3)    
Sam Fenwick - Carnegie Mellon University (D3)    
John Knopp - Hofstra University (D1)    
Brent Sanmartino - La Salle University (D1)    
Andrew Simmons - Rutgers-Camden (D3)     
Nick Ruskoski - The College of New Jersey (D3)    
Jelani Joslyn - University of New Haven (D1)     
Tom Johnson - St Josephs University (D1)     
Max Papperman - Hobart College (D3)    
Rich Baker - Monmouth University (D1)  

85/86 Boys
Kyle Crego - Kean University (D1)     
Troy Sattin - University of Delaware (D1)     
Mike Itri  - Richard Stockton College (D3)     
Devon McGrann - Lafayette College (D1)     
Daniel Wu - Eastern College (D3)   
Zach Lees - Johnston St. (D3)     
Brian Melchionni - Univeristy of Virginia (D1)     
Keith Novack - Kean Univeristy (D3)     
Nick Rotelli - Wilmington College (D3)     
Justin Santora - Wesley College (D3)

84/85 Boys
Brian Lloyd - Rowan University (D3)     
Rob Gambino - Rutgers-Camden University (D3)  
Joe Grayauskie - St Josephs University (D1)     
Kyle Peters - University of Delaware (D1)    
Ian Sylvester - University of Delaware (D1)    
Matt Abate - Arcadia University (D3)     
Ryan Heins - Temple University (D1)     
Cole Lacey - Wesley College (D3)     
John DiMarco - Drew University (D3) 
John Jordan - Monmouth University (D1)

83/84 Boys